
Rozpoznanie udaru mózgu i niezwłoczne wezwanie karetki pogotowia mogą uratować życie bliskiej osoby!
Objawy niedokrwienia mózgu ostrzegawcze:
Nagłe drętwienie, osłabienie mięśni twarzy lub kończyn, zaburzenia mowy, rozumienia lub widzenia (często po jednej stronie ciała), trudności z chodzeniem, równowagą, koordynacją ruchów, nagły silny ból głowy.
Test na objawy udaru
Zrób test UPP! (Uśmiech, Powtórzenie, Podniesienie).
Poproś, by chory:
- Uśmiechnął się,
- Powtórzył zdanie np. ” Dzisiaj jest ładna pogoda”,
- Podniósł obie ręce/nogi.
Jeśli ma trudności z jedną z tych czynności lub reaguje tylko połowa ciała – to istnieje duże prawdopodobieństwo zaistnienia udaru mózgu.
Jak żyć po przebytym udarze mózgu?
- Po pierwsze, trzeba pokonać strach – to trudne, ale możliwe.
- Po drugie, w żadnym wypadku nie dopuszczać stresów.
- Po trzecie, pozbyć się zbędnych kilogramów.
- Po czwarte, nie przejadać się.
- Po piąte, ruszać się, obowiązkowe są spacery na świeżym powietrzu.
- Bardzo ważna jest samodzielna rehabilitacja – zaczynając od powrotu ważnych funkcji ręki, ćwiczeń równoważnych i przypomnienia naturalnych wzorców ruchowych☛ na przykład za pomocą gumowych pierścieni, taśm, siatek i piłek rehabilitacyjnych itp.
- Należy prowadzić również aktywną rehabilitację funkcjonalną każdego dnia – zaczynając od uczenia się najprostszych czynności jak siadanie, wstawanie itp.
- Wspierajmy się też specjalnymi pomocami rehabilitacyjnymi jak: ortezy na opadającą stopę, stabilizatory bolesnego barku, oraz łuski na dłoń i przedramię.
- Potrzebna będzie też regularna neurorehabilitacja prowadzona ruchowo z fizjoterapeutą, oraz poznawczo z neuropsychologiem i logopedą, z którym ćwiczymy zaburzenia mowy .
- Nie zapominajmy również o kontrolnych wizytach u lekarza neurologa.