
Pierwsze założenie ortezy czy stabilizatora ortopedycznego powinno odbywać się zawsze przy poinstruowaniu pacjenta przez personel medyczny lekarza ortopedę, fizjoterapeutę lub technika ortopedycznego a najlepiej w ich obecności.
Co daje orteza stawu kolanowego?
Większość aktywnych ortez kolana ma wbudowaną specjalną wkładkę silikonową odciążającą rzepkę, która w połączeniu z uciskiem wywieranym przez materiał kompresyjny powoduję efekt masażu, co z kolei poprawia ukrwienie stawu i przyspiesza gojenie obrzęków tkankowych i wysięków wewnątrz stawu, a także łagodzi podrażnienia i bóle. Jednocześnie poprawia się motoryka mięśni oraz zdolność samodzielnej stabilizacji stawu kolanowego Maksymalną skuteczność ortezy stawu kolanowego osiągają podczas aktywności fizycznej.
Jak nosić ortezę kolana?
Z zasady możliwe jest noszenie ortezy przez cały dzień. Należy się również kierować własnym odczuciem, a także uwzględnić fakt, iż w pozycji siedzącej kolano nie może być zginane powyżej 70°. Przy przedłużającym się stanie spoczynku stawu (np. długie siedzenie/prowadzenie auta, sen) należy zdejmować ortezę/stabilizator.
Kiedy należy zdjąć stabilizator kolanowy?
W przypadku wystąpienia nadmiernego bólu lub nieprzyjemnego uczucia podczas noszenia stabilizatora lub ortezy, proszę ją natychmiast zdjąć i udać się do swojego lekarza lub specjalistycznego sklepu ortopedycznego. Nowoczesne ortezy nadają się również do stosowania w wodzie. Produkt należy dokładnie wypłukać. Więcej o przeciwskazaniach do noszenia ortezy kolana napisaliśmy tutaj>>
Jak zakładać ortezę na kolano?
Każdą ortezę czy stabilizator na kolano najlepiej zakładać na siedząco z lekko zgiętym kolanem ok 30 stopni zgięcia. Jeśli chodzi o ortezy aktywne wykonane z materiału kompresyjnego uszyte w kształcie anatomicznym stawu kolanowego dopasowującym się do łydki rzepki oraz uda. To najlepsza będzie przytoczona poniżej instrukcja obsługi zakładania i zdejmowania ortezy ze stabilizacją wokół rzepki:
- Pamiętaj że wybierając elastyczny stabilizator – ortezę kolana, kiedy dobierasz odpowiedni rozmiar, ważne jest aby można było łatwo włożyć palec między materiał kompresyjny a skórę. Tak aby dana opaska na kolano (orteza) nie była zbyt obcisła i uciskała za mocno tkanek wokół stawu kolanowego.
- Następnie przytrzymaj ortezę za górny koniec bocznych pasków z wypustkami, w taki sposób, aby kciuk znajdował się od wewnątrz materiału wyściełającego dany stabilizator od wewnątrz.
- Naciągnij opaskę na kolano tak, aby silikonowy pierścień w sposób wyśrodkowany otaczał rzepkę oraz nie uciskał jej
• Aby zdjąć ortezę kolana należy ją przytrzymać za dolne boczne usztywniacze i ściągnąć w dół.